Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
bip

Urząd Gminy Gniewino

ul. Pomorska 8, 84-250 Gniewino

Telefon: 58 676 76 77

Fax: 58 676 72 26

PL
PL EN DE
Gmina Gniewino

Gmina Gniewino

dobre miejsce

Strona Główna

 

[07-10-2013] Wyjątkowy jubileusz 110 urodzin obchodziła... PANI MARIA SMUGA

 

Życzenia od wojewody pomorskiego, wójta gminy Gniewino oraz najbliższych otrzymała z okazji 110 urodzin Pani Maria Smuga, mieszkająca w Gniewinie najstarsza mieszkanka województwa pomorskiego. Matka, babcia, prababcia i praprababcia licznego potomstwa.

 

4 października w hotelu Mistral Sport odbyła się niezwykła uroczystość. Swoje 110 urodziny obchodziła Maria Smuga, mieszkająca w Gniewinie najstarsza mieszkanka województwa pomorskiego. Na ten niezwykły jubileusz przybył osobiście wojewoda pomorski Ryszard Stachurski, wójt gminy Gniewino Zbigniew Walczak, przewodniczący Rady Gminy Dietrich Krzebietke, ks. proboszcz gniewińskiej parafii Marian Miotk, przedstawiciele Urzędu Gminy oraz członkowie liczącej niemal 80 osób najbliższej rodziny Jubilatki.

Wojewoda Ryszard Stachurski jako pierwszy życzył Jubilatce przeżycia jeszcze wielu lat w zdrowiu i pogodzie ducha. Do życzeń przyłączył się  wójt Zbigniew Walczak dodatkowo dziękując Pani Marii, za wszystko dobro, które w ciągu swego życia w gminie Gniewino zrobiła dla innych. Kolejne życzenia złożył ks. Marian Miotk a po nim najbliżsi z rodziny Jubilatki. Po życzeniach, wręczeniu pięknych bukietów i prezentów, wzniesieniu toastu i gromkim odśpiewaniu Jubilatce „200 lat", gości zaproszono do sali bankietowej, gdzie odbyło się przyjęcie urodzinowe.

Życiorys Jubilatki jest dość typowy dla wielu mieszkańców gminy Gniewino, choć wyjątkowy ze względu na długowieczność. Pani Maria Smuga z d. Jaszkiewicz urodziła się bowiem 4.października 1903 r. w Ruścu w woj. łódzkim, powiecie bełchatowskim. Pod koniec lat dwudziestych wraz z rodzicami przeniosła się na kresy wschodnie, do miejscowości Milatycze, w dawnym powiecie lwowskim. Tam, w latach 30-ych poznała swojego męża Stanisława i tam, już razem, spędzili lata wojny.

Po zakończeniu wojny, w wyniku kilkuletnich starań, pp. Smugowie w 1958 roku powrócili do Polski. W okolicach Gniewina przebywała już rodzina małżonków, dlatego też kupili gospodarstwo rolne w Gniewinie, w którym to Pani Maria mieszka do dziś. Mąż Pani Marii zmarł w 1979 r. W 1991 roku Pani Maria przekazała gospodarstwo synowi Józefowi.

Państwo Maria i Stanisław wychowali sześcioro dzieci: 5 córek i najmłodszego w rodzinie syna. Dziś najbliższa rodzina Pani Marii to 22 wnuków, z których najstarszy liczy dziś 56 a najmłodszy 26 lat, 42 prawnuków i 9 praprawnuków. Za wyjątkiem syna Józefa , który zmarł w 2008 roku, córki Jubilatki - Jadwiga Andrzejewska, Maria Wróżek, Zofia Woźniak, Irena Sienkiewicz i Marta Jaworska - żyją.

Odpowiedzialna za przygotowanie jubileuszowej uroczystości Gabriela Wyszecka, kierowniczka Urzędu Stanu Cywilnego w Gniewinie, o pani Marii mówi tak:

- Zawsze była i jest pogodna, uśmiechnięta, życzliwa. Myślę, że to jest jej, jak się okazuje, doskonała recepta na długowieczność.

Tak też przyznaje sama Jubilatka, która całe życie będąc abstynentką, mówi, że najważniejsza w życiu jest życzliwość, pogodne usposobienie, praca, nie przywiązywanie zbytniej wagi do rzeczy materialnych oraz umiejętność korzystania z darów ziemi.

- To chyba dlatego, że urodziłam się 4 października, w dniu, którego patronem jest św. Franciszek - dodaje Pani Maria.

Pani Maria nigdy poważnie nie chorowała, a zwykłe przeziębienia leczyła tylko sposobami domowymi - przede wszystkim miodem, sokiem z malin, naparami z lipy i różnych ziół. Najbardziej uciążliwa dla niej dziś, jak sama mówi, jest utrata wzroku.

A jak mówią córki Jubilatki, ich mama, mając 90 lat potrafiła ubić 10 kur, by nagotować rosołu dla całej rodziny. A teraz, nawet po utracie wzroku, sama, tylko na wyczucie, obiera ziemniaki, sama też ugniata makaron, bo innego, niż z własnego wyrobu, nie jada.

My również życzymy Pani Marii dożycia 200 lat w zdrowiu i pokoju ducha.

(MOD)

 

 

Galeria

 

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.:   °C
Ciśnienie:   hPa
Wiatr:   m/s

 

 

 

 

Fotogaleria Gminy Gniewino

 

Idź do galerii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2008-2015 Gmina Gniewino. Projekt i realizacja: Seenet

Cookies  |  Mapa serwisu  |  Kontakt

UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to)
Zamknij Wiecej informacji