Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
bip

Urząd Gminy Gniewino

ul. Pomorska 8, 84-250 Gniewino

Telefon: 58 676 76 77

Fax: 58 676 72 26

PL
PL EN DE
Gmina Gniewino

Gmina Gniewino

dobre miejsce

Bezpieczna Gmina

Ochotnicza Straż Pożarna

[09-07-2009] OSP Opalino

 

OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA RP W OPALINIE Gniewino, ul. Pomorska 4, 84-250 Gniewino Tel. 058 676 72 08 lub 604-286-607 (Treder Zygmunt), NIP 588-20-00-966 BS o/Gniewino 64 8350 0004 4200 0390 2000 0010

 

Skład Zarządu OSP Opalino:

Zygmunt Treder - prezes

Sebastian Florek - wiceprezes/naczelnik

Sylwia Szymikowska - skarbnik

Andrzej Sikorra - gospodarz

Anna Krefta - sekretarz

Kamila Romanek - kronikarz

Krzysztof Blaszke - członek

 

Rys historyczny OSP Opalino

Początki działalności formacji zbliżonej do Ochotniczej Straży Pożarnej sięgają wiosny 1943 roku. Okres ten pojawia się w relacjach świadków oraz członków tzw. Freiwillige Foierwehr w miejscowości Opalin.

Miejscowość Opalino, z dawna Opalin, była wsią położoną przy dawnej granicy między Niemcami a Polską. Granice wyznaczała rzeka Piaśnica. Właściciel ziemski pan Wilhelm Magöll powołał wyżej wymienioną formację na potrzeby zabezpieczenia, głównie przed ogniem, swojego majątku. Członkami strażakami byli młodzi ludzie w wieku 14 - 17 lat. Młodzi strażacy byli wyposażeni w mundury polowe, obuwie z wysoką cholewą, hełmy bojowe, węże gaśnicze oraz mosiężne prądownice. Na wyposażeniu były również dwie pompy: tłokowa - uruchamiana za pomocą mięśni ludzkich, oraz pompa spalinowa. W wyniku wydarzeń wojennych, na przełomie lat 1944 - 1945, właściciel ziemski musiał opuścić swój majątek i emigrował do Niemiec. Wraz z nim wyemigrowali również młodzi strażacy.

Po powstaniu Państwowego Gospodarstwa Rolnego w Opalinie, nadzór nad zabezpieczeniem pożarowym, z racji pełnionej funkcji, przejął kierownik gospodarstwa, tworząc wraz ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo pracy, sekcje przeciwpożarowe. Wyposażono je w podstawowy sprzęt gaśniczy: motopompę M 400, węzę gaśnicze i tłoczne, wyposażenie osobiste strażaka. Z biegiem czasu kierowców oraz wyróżniających się mechaników w zakładzie, wysyłano na kursy naczelników straży pożarnej oraz mechaników obsługujących motopompy. Pierwszym przeszkolonym naczelnikiem był Józef Łysk. Po nim funkcje tę objął Hubert Keller. Sekcje te były szkolone tylko i wyłącznie do zabezpieczenia swojego zakładu pracy. W małych wyjątkach uczestniczyły w działaniach na zewnątrz.

W latach osiemdziesiątych do PGR w Opalinie dostarczono sprzęt pożarniczy o większej wydajności: motopompę M 800, węże gaśnicze i tłoczne nowszego typu. Strażacy z Opalina nie byli formalnie zrzeszeni w Związku Ochotniczych Straży Pożarnych działających na terenie gminy.

Na przełomie lat 1990 - 1991 utworzyła się grupa inicjatywna, która wystąpiła z pismem do dyrektora zakładu rolnego o wyrażenie zgody na zawiązanie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Opalinie. Wyrażono na to zgodę. W skład wymienionej grupy wchodzili Zygmunt Treder, Henryk Treder, Dariusz Treder, Piotr Marczykowski, Adam Pieper. Zenon Keller, Andrzej Sikorra, Jan Bulczak. Wystąpiono również z pismem do wójta gminy o wyrażenie zgody na włączenie OSP Opalino w struktury gminne. Rejestracja sądowa jednostki nastąpiła w 1992 roku.  W związku z powyższym jednostka została przyjęta w struktury Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Z pierwszych członków utworzono sekcję seniorów. Od samego początku, jednostka, jako bardzo aktywna, zyskała sponsorów oraz zaufanie wśród społeczności lokalnej. Ze środków pozyskanych wyremontowano dawny garaż ciągników rolniczych i przeznaczono go na remizę. W dniu 19 czerwca 1993 roku Dyrekcja Elektrowni Wodnej Żarnowiec oraz Rada Pracownicza tego zakładu, przekazali sztandar. Jesienią 1993 roku otwarto „Dom Strażaka" oraz w darowiźnie od sąsiedniej jednostki OSP Rybno otrzymano samochód bojowy Star GBAM. Dużym sukcesem dla młodej jednostki było zajęcie I miejsca w zawodach rejonowych w Wejherowie, także jesienią 1993 roku. W 1994 roku jednostka założyła drużynę młodzieżową.

Z biegiem lat jednostka brała czynny udział w akcjach gaśniczych oraz innych zdarzeniach. Sukcesami kończyły się kolejne zawody zarówno gminne jak i rejonowe. W 1996 roku jednostka brała udział w zawodach wojewódzkich w Czarnej Wodzie gdzie zajęła IX miejsce.

W 1998 roku utworzono Zespół Terenowej Służby Ratowniczej w Gniewinie. W wyniku reorganizacji i po głębokiej analizie, dokonano klasyfikacji odpowiedzialności i przydatności poszczególnych jednostek w działaniach ratowniczych na terenie gminy. OSP Opalino została jednostką typu M, która ma za zadanie zasilać i współdziałać z jednostkami biorącymi bezpośredni udział w zdarzeniach. Członkowie jednostki wchodzą również w skład obrony cywilnej na terenie gminy.

W 1999 roku założono drużynę kobiecą. W 2000 roku na zawodach wojewódzkich w Gniewinie, zajmując ponownie IX miejsce. W 2001 roku seniorki na zawodach powiatowych, które odbyły się w Gniewinie zajęły I miejsce, a seniorzy II miejsce. W 2002 roku jak i w 2003 wszystkie trzy drużyny z OSP Opalino zajęły na zawodach gminnych pierwsze miejsca. Członkowie OSP Opalino w miarę potrzeb są szkoleni w zakresie ratownictwa drogowego, medycznego wraz z kolegami z innych jednostek.

W 2012 roku do jednostki trafił, przekazany z OSP Kostkowo, pojazd ratowniczo-gaśniczy Mercedes GBA. Obecnie jednostka liczy 18 członków czynnych, 10 członków kobiecej drużyny pożarniczej, 12 członków młodzieżowej drużyny pożarniczej, 13 członków wspierających oraz 2 honorowych.

 

 

 

 

 

Pogoda na dziś

Temp.:   °C
Ciśnienie:   hPa
Wiatr:   m/s

 

 

 

 

Fotogaleria Gminy Gniewino

 

Idź do galerii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2008-2015 Gmina Gniewino. Projekt i realizacja: Seenet

Cookies  |  Mapa serwisu  |  Kontakt

UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to)
Zamknij Wiecej informacji